4D Yazıcılar

30.12.2019
2.266

İlk bakışta bilim-kurgu filmlerinden bir sahne gibi gözüken bu yeni üretim metodu eklemeli imalat uygulamalarında devrim yaratacağa benziyor!

4D Yazıcılar
REKLAM ALANI

Bir parçayı, bütün bir bloktan parça kaldırmak yerine; katmanlar halinde malzeme eklenerek üretmenin çok daha avantajlı olduğu fikrine varılalı yaklaşık 30 yıl oldu. O zamandan bu zamana katmanlar halinde üretim felsefesine sadık kalınarak onlarca 3 boyutlu baskı metodu geliştirildi ve bu 30 yıllık süreçte gerek metal endüstrisinde gerekse medikal malzeme endüstrisinde ciddi yol alındı.

Özellikle son yıllarda 3 boyutlu yazıcı kavramına yeni bir rakip/kardeş (zaman gösterecek) geliştirilmekte: 4D yazıcılar! 4D baskı, ilk bakışta bilim-kurgu filmlerinden bir sahne gibi gözükse de bu fütüristik metod, eklemeli/katmanlı imalat sektörünün kaderini değiştireceğe benziyor. İleriki zamanlarda çok daha detaylı işleyeceğimiz bir konu olan 4D baskı metoduna kısaca değinmek istedik:)

4D BASKI NEDİR?

En sade şekilde 4D baskı, 3 boyutlu parçalara şekil değiştirebilme yeteneğinin katılmasıdır. Tabiki bu şekil değiştirebilme yetisi bir tetikleyiciye bağlıdır. Zaman, ışık, nem ve ısı gibi tetikleyicilerle parça şekil değiştirebilmektedir. “4D ile 3D arasındaki 1D’lik farkın katma değeri nedir?” diye soracak olursak bu boyuta “zaman” diyebiliriz. Çünkü 4D baskıyı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, zaman içerisinde şekil değiştirebilme yeteneğidir.

4D, 3D BASKININ KUYUSUNU KAZACAK MI?

Her ne kadar farklı iki kavram gibi karşımıza çıksalar da 3D ve 4D sistemleri gelecekte entegre bir şekilde kullanılacaktır. Çünkü şekil fonksiyonun yüklenebileceği 3 boyutlu bir nesneye ihtiyaç duyulacak ve bu nesnelerin oluşturulmasında yine 3 boyutlu yazıcılar kullanılacaktır.

4D BASKININ AVANTAJI

3 boyutlu baskı ile uğraşanların en muzdarip olduğu konulardan birisi de baskı boyutudur. Belirli ölçülerde üretim yapabilme durumu 4D baskının en büyük avantajı büzüşme ve şekil değiştirebilme özelliğinden dolayı normal şartlarda 3 boyutlu yazıcılara sığmayacak boyutlarda üretim yapılabilir.

BU KONUDA DEVAM EDEN PROJELER

Bu konuda araştırmalarıyla öncülük eden araştırma enstitülerinin web sayfalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  • MIT’s Self-assembly lab

https://selfassemblylab.mit.edu/4d-printing

  • Harvard’s Wyss Institute for biologically inspired engineering
  • University of Wollongong

https://www.uow.edu.au/media/

  • Singapore university of technology and design

https://dmand.sutd.edu.sg/strengths-capabilities/4d-printing/

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oğuz Kaan ÖZTÜRK ©2022