BASF Forward AM Filamentleri

20.04.2020
1.669

Kimyevi madde üretiminde Dünya devi haline gelmiş olan BASF firmasının filamentlerini diğerlerinden farklı kılan şey ne?

BASF Forward AM Filamentleri
REKLAM ALANI

Kimyevi madde üretiminde Dünya devi haline gelmiş olan BASF firmasının üretmiş olduğu filamentler oldukça büyük ilgi gördü. Özellikle profesyonel kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiş olan bu filamentleri diğerlerinden farklı kılan nedir?

onlinefilament.com sitesiyle BASF Forward AM ürünlerini bizlerle buluşturan Ekim Teknoloji kurucusu Davut BAŞARAN ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli okumalar😊


Ekim Teknoloji hakkında bilgi verir misiniz? Eklemeli imalat alanında ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Ekim Teknoloji ismi temelde Eklemeli İmalatın baş harflerinden oluşmaktadır.

Ekim Teknoloji yeni bir şirket olmasına karşın temellerinde 15+ yıllık Eklemeli İmalat tecrübesi var, bu bilgi birikimiyle ile gerek firmalara direkt tecrübesini enjekte etmeyi gerekse de sektördeki firmaların bu yöndeki kaslarını güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda;

1. Firmaların Eklemeli İmalat teknolojisine adaptasyonunu hızlandırma ve elde edeceği faydaları ortaya çıkararak daha rekabetçi ve karlı hale getirme,

2. Birçok firmada ArGe bölümlerinde yer alan Eklemeli İmalat teknolojilerini ve faydalarını başta üretim, pazarlama ve lojistik birimleri olmak üzere şirket geneline yaymak ve kurumsal bilgi birikimi haline getirme,

3. Firmaların Eklemeli imalat alanına girişlerinde gerçek ihtiyaçlarını keşfederek ve gelecekteki faydasını modelleme – yol haritalarını oluşturma,

konularında destek ve danışmanlık çalışmalarına odaklanmıştır.


Eklemeli imalatın yarattığı yeni endüstri devrimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Temelde küresel dengeleri eşitleyebilecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Eklemeli İmalat sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde işletmeler ya da kişiler benzer yöntemlerle eş düzey ve kalitede üretim yapabiliyor hale gelecek. Özetle her şeyin üretilebildiği gibi ürünler kişiye özel hale gelecek. Örneğin kendi meslek durumunuz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda sipariş edeceğiniz bir arabanın neredeyse tüm parçaları yaşadığınız bölgenin içindeki Dijital Fabrikalar’da (Eklemeli İmalat sistemleri ile üretimin yapıldığı işletmeler) üretilebilecek. Bu fabrikalar bugünkü gibi yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulu olmayacak çok daha küçük bir alanda daha esnek bir şekilde çıktı verebilecek.

Diğer taraftan bugün çocuklarımız evlerinde 3D Yazıcı istiyor çünkü okullarında görüyor ve kendi hayal ettiği oyuncakları basabilmek istiyor. Çok yakın gelecekte bir çoğumuz evimize birer tane alıp kendi tasarladığımız kapı kollarını, tencere saplarını ve çocuklarımızın oyuncaklarını basabiliyor olacağız.

Bu endüstri devrimine kelimenin tam karşılığıyla çok sıcak bir örnek vermek gerekirse; bugünlerde yaşadığımız Covid19 ile mücadele kapsamında “3boyutludestek” hareketinin neler yapabildiğini hep beraber gördük. Bu kollektif grup günler hatta saatler içinde belki de Türkiye’deki en büyük fabrikayı (Dağıtık Dijital Fabrika) kurdu. 81 ilde binlerce 3D Yazıcı kullanıcısı gece gündüz sağlık çalışanları için siperlik üretimi yaptı ve bu gönüllü insanlar doktorlarımızı koruyacak ekipmanları zamanında kendilerine en yakın hastanelere ulaştırdılar.  

Üretim endüstrisinin yanında medikal alandaki gelişmeler de çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bugün birçok tıp branşında aktif tedavide gerek planlama gerek implant olarak kullanılan Eklemeli İmalat teknolojileri ile bir süre sonra organ üretimi yapabilmek de mümkün olacak.

Sonuç olarak, bu teknoloji isteklerimizi, süreçleri ve dağıtım zincirini zamanla neredeyse baştan şekillendirecek gibi gözüküyor.


Bildiğiniz gibi FDM uygulamaları özellikle ev kullanıcıları arasında oldukça yaygın. Peki bu teknoloji endüstriyel uygulamalara adapte olabildi mi/olabilecek mi?

FDM teknolojisi Eklemeli İmalat teknolojileri arasında baskın bir teknoloji olma yolunda ilerliyor. Hatta bir çoğumuz için bir Selpak gibi bir kelime haline gelmiş durumda.

Profesyonel FDM sistemleri başından bu yana endüstriyel uygulamalarda öncülük ediyor. Masaüstü 3D Yazıcıları da endüstriyel çıktılar verebilmek için Ekim Teknoloji olarak BASF Forward AM malzemeleriyle cesaretlendiriyoruz. Onların beklentilerini yükseltmeye ve performans/zorluk gerektiren uygulamalarda kullanabilecekleri güvenilir malzeme kullanmaya yönlendiriyoruz.


Kimyevi madde üretiminde Dünya devi haline gelmiş olan BASF firmasının filamentlerinin de satışını yapmaktasınız. Özellikle profesyonel kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiş olan bu filamentleri diğerlerinden ayıran özellikler nedir?

Ekim Teknoloji olarak “onlinefilament” markamızla BASF Forward AM işbirliğindeki amacımız masaüstü 3D Yazıcı kullanıcılarının beklentileri yükseltmekti. Onlara mevcut 3D Yazıcılarından çok daha katma değerli parçalar üretebileceğini göstermek ve sistemlerinin endüstriyel amaçlı olarak da kullanılabileceğini göstermek oldu.

Burada yaratmaya çalıştığımız değer; BASF gibi bir dünya devinin tecrübesiyle doğru formüllerle ürettiği filamentlerdeki sürdürülebilir kalite ile malzeme sürekliliğini garanti etmek ve kullanıcılarını daha nitelikli malzeme kullanarak 3D Yazıcı ile imal edilecek tasarımlar yapmaya yönlendirmektir.

Temelde BASF Forward AM’in filament üretimindeki geçmişi iplik üretimi yapan ustaların plastiği şekillendirerek filament haline getirmesine dayanıyor. Beraberinde BASF’in engin kimya bilgisiyle doğru formülasyon ve içeriklerle hazırlanan malzemeler üstün üretim teknolojileriyle birleşip kusursuz hassasiyet ve tekrarlanabilirlikle filament haline getiriliyor.

Diğer taraftan pazardaki masaüstü 3D Yazıcı kullanıcılarının çok büyük oranda PLA, ABS ve PET gibi filamentler kullandığını gördük. Onlara daha yüksek katma değer üretebilecekleri uygulamalar için 3D Yazıcılarını kullanmaya teşvik ediyor gerek fonksiyonel gerekse de son kullanım malzemelerini kullanmaları için yönlendiriyoruz.

Her seviyede kullanıcı ve endüstrinin daha üretken ve rekabetçi hale gelebilme için Eklemeli İmalat teknolojini yerinde kullanmaları için dönüşümlerine destek oluyoruz.


BASF Forward AM ailesinde hangi çeşit filametler bulunuyor?

BASF Forward AM ailesinde PLA’dan 316L’ye kadar birçok mühendislik filamenti bulunuyor. Tüm malzemelere ait teknik datalarda 3 eksenli olarak mekanik veriler yer alıyor.

Özetle;

Görsel Model ve Prototip Parça ihtiyaçları için PLA, ABS ve PET

Fonksiyonel Parçalar için PoliPropilen, ASA, PoliAmid, TPU, TPE

Son kullanım ürünleri için Karbon-Elyaf katkılı PAHT ve PET (PAHT CF15, PET CF15), Cam-Elyaf katkılı PoliPropilen ve tamamıyla metal için 316L

filamentleri öneriyoruz.

Çok kısa zaman sonra portföyümüze PPSU, PEEK ve Ultem 9085 gibi malzemeler de ekleniyor olacak.


Özellikle yaygın kullanılan PLA ve ABS türü filamentler ile üretilmiş parçalarda mekanik avantajlar sağlıyor mu?

Kesinlikle sağlıyor. Örneğin BASF Forward AM’in geliştirdiği PLA filamentler 65C sıcaklığa kadar dayanıyor. Kolay baskı alınan fakat sıcaklığa duyarlı PLA malzemenin eksikliğini BASF Ultrafuse PLA Filamentleri kapatıyor ve aynı zamanda çok daha iyi mekanik özelliklere sahip.

İlaveten, BASF Ultrafuse PLA PRO1 malzemesiyle PLA kadar kolay baskı alınabilirken neredeyse ABS mekanik özelliklerinde parçalar üretmek mümkün. PLA PRO1 malzemenin kimyasal özellikleri itibariyle de 150m/sn üretim hızlarına çıkılabilir, baskı hızı neredeyse 3 kat artırılabilir.

Benzer şekilde ABS ve ABS Fusion+ malzemeleri de mekanik ve termal özellikler itibariyle gerek baskı gerekse fonksiyonel olarak oldukça başarılı özellikler sergilemektedir.


Baskı sonrası yüzey kalitelerinde farklılıklar sağlıyor mu?

Kesinlikle, doğru formülasyonla geliştirilmiş BASF filamentleri çok iyi reolojik özelliklere sahiptir. Bu sayede yüksek sıcaklıklarda eriyerek tablaya dökülen malzemeler gerek Z yönünde birleşme de gerekse de soğuma kontrolünde üstün performans göstermektedir. Bu durum da yüzey kalitesine oldukça olumlu olarak yansımaktadır.

Diğer taraftan iyi yüzey kalitesi istenen durumlarda Ultrafuse ASA filament de kullanılabilir. ASA özellik olarak matsı ve iyi yüzeye sahip bir malzemedir. 3D Yazıcılarda üretim sonrası katman izleri çok daha az belirgindir ilaveten UV dayanımı sayesinde dış ortamlarda güneş ışığından ya da yağmurdan etkilenmeyecek baskılar alabilmek mümkündür.


Herkesin merakla beklediği BASF 316L filamenti ile ev ortamında bile metal baskılar alınabilecek. Satışı ne zaman başlayacak? Mevcut yazıcılarımızla kullanabilmemiz mümkün olacak mı?

Belki de bu söyleşinin en heyecanlı kısmı. Evet ev kullanıcıları bile artık metal baskı alabilecekler. 3D Yazıcılarda karmaşık, pahalı ve ulaşımı oldukça zor olan metal malzeme ile üretim, BASF’in geliştirdiği metal filament ile artık herkesin kullanabileceği bir hale gelecek.

Metal parça elde edebilmek için önce 3D Yazıcınızdan metal filament ile baskı almak sonrasında da Debinding&Sintering ardıl işlemlerini bir tedarikçiyle tamamlamak gerekiyor. Debinding&Sinterinig işlemleri 30 yıllık bir teknoloji ve metal enjeksiyonla parça üretim tekniğinde kullanılıyor şimdi 3D Yazıcı ile üretilen parçaların da bir tamamlayıcı tekniği olacak.

Metal parça üretimi için aşağıdaki işlem adımlarıyla ilerleniyor;

Metal filamentin satışı başladı, Debinding ve Sinterleme için çalışmalarımıza bir süredir devam ediyoruz. Kısa süre içinde de herkese önerebileceğimiz bir modelle kullanıcıları metal parça alabilmek için gerekli bilgilendirmeyi sağlayacağız.

Şu an için 316L malzemeyle MIM ardıl işlemiyle beraber parçalar üretebiliyoruz.


Filament satışı yaptığınız sitenizde 3 Boyutlu Destek Kolektif Üretim Hareketine özel bir kampanya yapıyorsunuz. Bundan da bahseder misiniz?

Küresel salgında bizim de bir desteğimiz olsun istedik. Öncelikle bu konuda BASF Forward AM’e de teşekkür etmeliyiz. Başta BASF Forward AM’in desteği, beraberinde 3boyutludestek’in öncülüğüyle ve destek olan gönüllülerimizle sağlık çalışanlarımız için onbinlerce siperlik üretimine destek olduk. www.onlinefilament.com

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oğuz Kaan ÖZTÜRK ©2022