Filament Üretim Makineleri

01.01.2020
6.162

Elinizdeki atık plastiklerden kendi filamentinizi ev ortamında gayet ekonomik bir şekilde üretebileceğinizi söylesek?Eklemeli İmalat Bülten ilk sayısıyla sizlerle!

Filament Üretim Makineleri
REKLAM ALANI

EKLEMELİ İMALAT BÜLTENİ – SAYI1

3 boyutlu baskı işiyle uğraşanların en şikayetçi olduğu konuların başında filament fiyatları gelmektedir ve bu durum kullanıcının üretkenliğini kısıtlayan en büyük faktördür. Peki elinizdeki atık plastiklerden kendi filamentinizi ev ortamında gayet ekonomik bir şekilde üretebileceğinizi söylesek?

Bu ayki bültenimizde Aryatech 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri CEO’su Oğuz GÜLENÇ ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi bizlere Flax3D girişiminden ve plastik atıklarından nasıl filament elde edebileceğimizden bahsetti.

Girişiminizden/Flax’tan bahseder misiniz?

Aryatech firması 2018 yılında kuruldu. Gündelik ihtiyaçların öncelikle hobiye daha sonra da ticari bir fikire dönüşmesi ile FlaX Filament Extruder ortaya çıkmış oldu.2017 yılında biz neden yapamayalım mantığı ile topladığımız ilk 3 boyutlu yazıcımızın aslında daha uygun maliyetli baskı kaynaklarına gebe olduğunu farkettik. Geleceğin teknolojisi olduğundan emin olduğumuz 3 boyutlu baskı dünyasına, bir marka yaratarak 3 boyutlu yazıcı üretmek yerine daha farklı bir ürünle girebileceğimizi biliyorduk. 1 yıllık test ve deneme süreçleri sonunda FlaX isimli ürünümüzü bir fonlama platformu üzerinden kullanıcılara tanıttık. İlk ürettiğimiz prototipler farklı boyutlarda ve oldukça hantal olmalarına rağmen kişisel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitedeydi. Neredeyse bütün startup girişimler gibi geliştirilmeye ve daha iyi hale gelmeye ihtiyacı olan önü açık bir proje olduğunun farkındaydık aslında.

Günümüz şartlarında her startup girişimin en büyük sorunu yatırım ve destek alabilmektir.Fonlama sisteminin bizim için yeterli olmayacağını anlayıp platformdan çıkmaya karar verdik.Daha sonra 3 boyutlu yazıcı sektöründe bir yer alabilmek amacı ile destek aramaya başladık.2018 ocak ayında ilk desteğimizi geri ödemeli olarak bulduk ve şirketleşmeyi başardık.

2019 yılının son ayında FlaX  artık tanınan bir marka ve satış alanları Türkiye’nin dört yanına yayılmış durumda. Çalıştığımız üniversiteler ve belediyeler ihtiyaçlarına göre cihazlar talep ettiği için FlaX basit ev tipi filament üretim cihazı olmaktan çıkıp yavaş yavaş her alanda üretim yapabilen ve her sektörde yer alabilecek cihaz grupları haline gelmeye başladı.

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerimiz her geçen gün daha da fazla gelişiyor ve kalitesi artıyor.2020 yılı içerisinde 1 adet doğrudan granül ile baskı alabilen yazıcımızıda piyasaya tanıtmaya hazırlanıyoruz.

Masamın üzerinde duran bir adet boş kağıda taslağını çizdiğim FlaX ın bugün bu seviyeye gelmesinden dolayı da ayrı bir gurur duyuyorum.

Flax’ın çeşitlerinden bahseder misiniz?

Biz bu işe ilk adım attığımızda aklımızda sadece flaX ı tek olarak üretme fikri vardı.

Ancak zamanla belki deneyimsizlik belkide o zamanın başarma heyecanı ile söylediklerimizin ne kadar da zor olduğunu farkettik.

FlaX şuanda 3 farklı segment olarak üretiliyor. Her segment kendi içerisinde de belli kollara ayrılıyor.

1.Segment

FlaX Filament Extruder ev tipi modelidir. Kendi içerisinde iki kola ayrılır bunlar 2li set ve 3 lü set olarak sınıflandırılır.

2li set içerisinde 1 adet extruder ve 1 adet sarım ölçüm cihazı yer alır.

3lü set içerisinde ise 1 adet extruder 1 adet sarım ölçüm cihazı ve ekstra olarakta 1 adet kırıcı bulunur.

Geri dönüşüm amaçlı satın alınan ev tipi modellerde 3 lü set alınır ve kırıcısı ile geri dönüşüm yapılır.

2. Segment

Yarı Endüstriyel FlaX Arya

FlaX Arya modeli ev tipi extrudere göre hem ticari amaçlı üretim yapmak amaçlı hemde baskı atölyelerinin normalden fazla olan filament ihtiyaçlarını karşılama amaçlı kullanılan modelimizdir.

Bunun yanı sıra Arya modelinde 3 seçenek bulunur.

1.seçenek FlaX Arya standart

350 derece sıcaklık sağlar

Saatlik 2 kg kapasitesi vardır.

2.seçenek FlaX Arya peek edition

 450 derece sıcaklıklara çıkabilir. Medikal ürün basımında tercih ediliyor.

3.seçenek FlaX Arya Geri Dönüşüm kiti

Orta boy dediğimiz bir kırıcı modeli vardır.Elek kullanmadan granül üretebilir. Üretiminizi iki şekilde devam ettirebilir. Doğrudan granül ile üretim veya geri dönüşüm ile üretim.

3.Segment

Endüstriyel boy FlaX MaXX

Tabiki sadece evsel kullanım amaçlı değil endüstriyel üretim amaçlı cihazlarda üretiyoruz.

FlaX MaXX doğrudan filament satışı yapmak isteyen üreticiler için hem fiyat konusunda hemde üretim konusunda çok fazla avantajlar sunan bir makinedir.

Rakiplerine göre en büyük avantajı fiyat ve destek imkanı.

Saatlik 16kg üretim kapasitesi,Lazerli online ölçüm cihazı ve otomatik sarıcısı ile 2020 yılında piyasaya hızlı bir giriş yapacağından eminiz.

 Hangi tür materyaller geri dönüştürülebilir?

Termoset plastiklerin geri dönüşümü oldukça zordur. Bunun yanı sıra kauçuk gibi materyaller de çoğu zaman extrude yöntemine uygun bulunmuyor.

Aslında extruder yöntemine uygun olan plastiklerin neredeyse hepsi ile çalışabiliyor FlaX.

Bizim üzerinde durduğumuz materyaller ise piyasada en çok tüketilen baskı materyalleri oluyor.

PLA ve ABS gibi materyaller üretim sırasında gayet kolay işlenebilirken TPU gibi esnek malzemelerde mutlaka tecrübe sahibi olunarak üretim yapılması gerekiyor. Evsel atıklar sınıfında olan pet şişeler kırıcı sayesinde kırılarak geri dönüştürülebiliyor ancak bununda bazı aşamaları mevcut.

Örnek olarak kırılan pet şişelerin mutlaka fırında bekletilmesi gerekiyor.1 adet pet şişeden neredeyse avuç içinizi doldurmayacak kadar az granül çıkıyor. Fırınlama yaptığınızda ise materyaller büzüştüğü için bu oran yarı yarıya daha azalıyor. Ancak fırınlama hayati bir etken olduğu gibi üretimin kaliteli olarak yapılabilmesi içinde gerekli bir unsur.

PLA ve ABS ürünlerde ise ürünün bekleme süresine bağlı olarak içerisindeki nemi ve gaz oluşumunu almak amacı ile fırınlama yapılabiliyor.

Geri dönüşümlü filamentin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geri dönüşümün önümüzdeki yıllarda öneminin daha da çok artacağına inanıyoruz. Petrol bazlı atıkların dünya genelinde çok büyük problemlere yol açtığının farkındayız. Fabrikaların bu atıkları dönüştürebilmek için çok yüksek maliyetleri gözden çıkartması gerekiyor. FlaX belki bir başlangıç ve atık dönüşümünü evinizden başlatmayı da deneyebilirsiniz.

3 boyutlu yazıcı sektöründe geri dönüşümün önemi daha da büyük olacaktır. Bunun nedeni ise PLA dediğimiz hammaddenin organik bir ürün olması ve üretim maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Ülkemizde üretimi yapılamadığı için döviz kuruna bağlı olarak baskı maliyetlerinin artması söz konusu maalesef.

Bu nedenle atıklardan geri dönüşüm kar sağladığı gibi doğaya da katkıda bulunmanızı sağlıyor.

Filament dönüştürme süreci nasıl işliyor?

Öncelikle en önemli konu ayrıştırma süreci. Geri dönüşüm yapılacak olan ürünlerin türlerinin mutlaka biliniyor olması gerekli bir husus.

PLA atıklarınızı bir arada kırdığınızda alacağınız sonuç tabiki PLA olacaktır ancak, ABS ve PLA bir arada dönüştürülemez. Kimyasal sebeplerin yanında birde ısıl faktörü vardır ki ürünün mukavemet ve baskı kalitesini belirlemenizi sağlar. ABS granül 220-240 derece arasında baskıya hazır hale gelirken bazı PLA türleri bu ısılarda yanma eğilimi gösterir. TUZ ve ŞEKER gibi iki farklı üründen bahsedebiliriz aslında. İki üründe beyazdır ancak yapıları farklıdır.  O nedenle ABS geri dönüşümü sadece ABS ürünler ile karışabileceği gibi PLA geri dönüşümü de aynı şekilde sadece PLA ürünler ile yapılmalıdır.

Kırılan ürünler FlaX ın içerisine dökülür ve süreç başlar.

En Kaliteli ürünler en az %30 karışımlı ürünlerdir. Kırılan atıkların içerisine en az %30 oranında hammadde karıştırdığınızda standart baskı kalitelerini verebilecek bir filament türü elde edersiniz.

PLA ürünü üretirken sıcaklık değerleri baskı sıcaklık değerleriniz ile neredeyse aynıdır.

FlaX  filamenti üretmeye başladıktan sonra çıkan filament soğutucu fanların altından geçerek sertleşir ve daha sonra ölçüm ünitesinde çap kontrolü yapılır. En son olarakta makaraya sarılarak baskıya hazır hale gelir.

Ölçüm filament üretiminde en önemli husustur. Baskı sırasında sorun yaşamamak için çap toleransının %0.05 hassasiyeti geçmemesi önem arz eder.

Evde Filament Geri Dönüşümü Mümkün mü?

FlaX Filament Extruder ile mümkün. Kırılmış oyuncaklar veya evdeki pet şişeler başlangıç için mükemmel araçlardır. FlaX 2019 yılı içerisinde bir çok Doğu Anadolu bölgesi illerinde belediyeler ile ortak olarak yapılan geri dönüşüm konulu projelerde kullanılmaktadır.

Maliyet avantajından bahseder misiniz?

Günümüzde marka ve modeline göre ağırlık ve metrajına göre hatta çapına ve iç yapısına göre fiyatları değişen farklı filament türlerini gözlemliyoruz.

Ortalama olarak piyasada bulunan en uygun filament fiyatı 70₺ bandında. Üst sınır bulunmuyor ki peek filamentler 3500₺ ye bulunabiliyor.

Aslında bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda görüyoruz. 3 boyutlu yazıcı kullanıcılarının neredeyse hiç biri kullanılan ürünün organik olup olmamasını önemsemiyor.

Önemli hususlar fiyat performans ve bulunabilirlik.

Örnek olarak PLA ürün yerine daha iyi yapışma oranın sahip daha kaliteli yüzey verebilen ve ısıtıcı tablaya ihtiyaç duymayan bir ürünü aynı fiyattan piyasaya sokarsanız PLA dan daha fazla sattığını göreceksiniz.

FlaX Granül ile üretimde 1 kg PLA kullandığında maliyet olarak 5€ ya Filament üretebiliyor.

Günümüz kuru ile yarı yarıya daha ucuz.

Bu üretimi karışım ile yaptığınızda yaklaşık olarak 2€ ya 1 kg PLA üretebiliyorsunuz.

Ancak FlaX size kendi hammadde karışımlarınızı oluşturma imkanı da veriyor. Farklı karışımlar denemenizi sağlıyor. Rengarenk gök kuşağı dediğimiz filamentler üretmenizi sağlayarak farklı renklerde baskı alabiliyorsunuz.

FlaX ın ilk çıkış amaçlarından birisi kullanmak istediğin kadar üret yani israf yapma mantığındaydı.

Yani baskı için gerekli olan miktar program tarafından size zaten belirtiliyor. Yapmanız gereken tek şey o miktarda filament üretmek.

Bu sistem ile hangi tür filamentlerin üretimi yapılabilir?

Bizim bizzat denediğimiz ürünler;

PLA

ABS

TPU

PETG

Ahşap filament testlerimiz başarılı ancak baskı sırasında tıkanma olasılığı yüksek olduğundan tavsiye etmiyoruz.

Simli PLA

Geri dönüştürülmüş filamentler ile standart filamentlerin mukavemet özelliklerini karşılaştırabilir miyiz?

Geri dönüşümde recycle sayısı önemli bir etkendir.

Örnek olarak PLA yı 6 defa dönüştürdüğünüzde yavaş yavaş esneklik özelliğini kaybeder. Filamentinizde kırılmalar artar. Bunu gidermek amacı ile karışım oranlarını arttırmanız gereklidir.

Ancak unutulmamalıdır ki orijinal granül hammadde zaten 1 kez ısıtılıp granül haline getirilmiştir.

Geri dönüşüm demek zayıf ürün demek değildir. Karışım olarak kullanılan katkı maddeleri ile orjinalden daha sağlam ürünler üretmek mümkündür. Karbon takviyeli filamentler buna bir örnek olarak verilebilir.

Flax3D Ürünlerinin Fiyatları

FlaX Filament Extruder 2’li set 2999₺ + KDV

FlaX Filament Extruder 3’lü set 4399₺ +KDV

FlaX Arya Yarı endüstriyel set 9000₺ + KDV

FlaX Arya Orta boy Kırıcı         2999₺ + KDV

FlaX MaXX Endüstriyel Boy   130.000₺+ KDV

https://www.youtube.com/watch?v=40EGWjiW48U

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Özgür Koç dedi ki:

    Merhabalar kolay gelsin. Flement geri dönüşüm makinelerinizin güncel fiyatı nedir acaba? Bir de bu makinelere parçalama ünitesi de dahil mi?

  2. Ömer dedi ki:

    Öncelikle kolay gelsin bu makine firmaları nedir birtane almak istiyorum

Oğuz Kaan ÖZTÜRK ©2022