Fusion360 ile Optimizasyon

19.11.2019
2.560

Eklemeli imalata yönelik optimizasyonları yapabileceğiniz yazılımları tanıttığımız yazı dizimizin ilk konusu son zamanların en yenilikçi programı olan Fusion360

Fusion360 ile Optimizasyon
REKLAM ALANI

Fusion360 ile Optimizasyon

Özellikle eklemeli imalata yönelik yenilikçi tasarımları ve optimizasyonları yapabileceğiniz yazılımları tanıttığımız yazı dizimizin ilk konusu son zamanların en yenilikçi programı olan Fusion360.

Peki bu programı diğerlerin farklı kılan şey ne? Fusion360’ın en büyük özelliği bulut tabanlı bir program olması. Bulut üzerinden dosya kaydetme, dosya paylaşma gibi özelliklerin yanı sıra analiz, render ve generative design (üretken tasarım) gibi ağır operasyonları da Autodesk sunucuları üzerinde yapmaktadır. Bu sayede Fusion360 düşük sistem gereksinimiyle kullanıcının orta halli bir bilgisayar ile analiz, render gibi işlemleri yapmasına olanak sağlamaktadır.

Fusion360, modelleme, analiz, animasyon, render, CAM ve generative design gibi modüller barındırmaktadır. Bunun yanı sıra gelişmiş parça kütüphanesi ile istenilen standartta parçanın direkt olarak indirilerek montaja eklenebilmesi mümkündür. Asıl odak noktamız Fusion360 ile eklemeli imalat ilişkisi olduğundan program hakkında kısa bir bilgi vermek istedik. Detaylı anlatımı videoda bulabilirsiniz:

Fusion360 ile Optimizasyon

Optimizasyon, belirli şartlar ve kısıtlamalar altında parçanın performansını artıracak çözümler üretmektir. Şekil, kalınlık, malzeme gibi parametrelerin değiştirilmesiyle çok daha hafif, yüksek mukavemet değerli tasarımlar yapılabilmektedir. Fusion360, bünyesinde hem şekil optimizasyonu hem de generative design(üretken tasarım) modülünü barındırmaktadır. Bu iki operasyonun da yüksek kaynak gereksinimi vardır. Ancak Fusion360, bu tür işlemleri Autodesk sunucularında gerçekleştirdiğinden rahatlıkla her bilgisayarda optimizasyon işlemleri yapılabilir. Kullanıcının yapması gereken temel olarak yapısal kısıtlamaları, malzeme bilgilerini ve korunacak/çalışılacak alan bilgilerini girmektir.

Fusion360 Generative Design ( Üretken Tasarım )

Autodesk’in en önem verdiği ve en işlevsel olan modülü olan generative design, optimizasyon süreçlerini yapay zeka ile birleştirmektedir. Standart şekil optimizasyonuna göre birçok artısı bulunmaktadır. Bunların başında analiz sonucunda aynı parçaya ait birkaç farklı versiyonda optimize parça sonucu vermesi gelmektedir. Farklı üretim yöntemlerine göre ayrılmış bu sonuçlardan istenilen parça seçilip basılabilir. Bu modülün bir diğer özelliği ise ara varyasyon görebilme özelliğidir. Parça istenilen emniyet katsayısı, ağırlık gibi parametreleri yakalayana kadar varyasyon dener. Bu özellik sayesinde parçanın optimizasyon süreçlerini aşama aşama takip edebilmekteyiz.

Neden Fusion360 Öğreneyim/Kullanayım?

Yeni teknolojileri satın alıp kullanmayı hepimiz çok isteriz. Ancak bilgisayar parçalarının fiyatları da oldukça yüksek. Hal böyle olunca bir şeyler öğrenme yolunda şevkimiz kırılıyor. Fusion360 özellikle düşük/orta düzey bilgisayar kullanıcılarının da bu tür ağır işlemleri yapabilmesi için en iyi araç. Eklemeli imalata yönelik yapılabilecek yenilikçi optimize tasarımları yapabileceğiniz bu program öğrenciler için ücretsiz! Kurumsal kullanıcılar için ise piyasadaki en rekabetçi fiyatlara sahip diyebiliriz. Fusion360 öğrenmek isteyenleri de unutmadıkJ Eğitim videolarını sitemizde bulabilirsiniz!

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oğuz Kaan ÖZTÜRK ©2022