Oxford Üniversitesi, Tarihi Enstrümanlara 3D Baskı İle Yeniden Hayat Veriyor

07.12.2019
956

3D Baskı ile Tarihi Enstrümanlar Yeniden Hayat Buluyor…

Oxford Üniversitesi, Tarihi Enstrümanlara 3D Baskı İle Yeniden Hayat Veriyor
REKLAM ALANI

Oxford Üniversitesi’ndeki Pitt Rives Müzesi, Dünya’nın dört bir yanından gelen tarihi müzik aletlerinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Basit bir şekilde incelenip anlaşılabilen parçaların bulunduğu klasik müzelerden farklı olarak müzik aletlerinden oluşan bir koleksiyona sahip olan bir müzede görselliğin yanında müzik aletlerinin çıkardığı sesler de deneyimin bir parçasıdır. Bu da asıl zorluğu doğurmaktadır.

Birçok ziyaretçi ve araştırmacı, burada bulunan enstrümanları çalmak istemekte ancak enstrümanların tarihi olduğu göz önüne alınarak kırılganlık ve üzerinde bulunabilecek sağlığa zararlı kalıntılar sebebiyle izin verilmemektedir.

Çalınabilir enstrümanların yeniden yaratılması ve ziyaretçilere sunulması amacıyla, müze yetkilileri geçtiğimiz günlerde “Oxford University IT Innovation Challenge” tarafından organize edilen “Plastic Fantastic” projesini başlatmak için Oxford mühendislik bölümü ile biraraya geldi.

Proje, tarihsel enstrümanları dijital ve fiziksel olarak yeniden oluşturmak için 3D tarama ve 3D baskı gibi tekniklerin kullanılmasını ve orijinal sesle eşleşecek şekilde enstrümanlar oluşturulmasını amaçlamaktadır.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Oğuz Kaan ÖZTÜRK ©2022